GETEC dołącza do HyPipe Bavaria: Hydrogen Hub,
wspierając inicjatywę SoutH2 Corridor
GETEC, wiodący dostawca inteligentnych, wydajnych i zrównoważonych rozwiązań energetycznych dla sektora przemysłowego i nieruchomości w Europie, z dumą ogłasza, że dołączył jako partner do projektu HyPipe Bavaria: Hydrogen Hub (1) i inicjatywy SoutH2 Corridor (2). Podkreśla to zaangażowanie GETEC w przyspieszenie przejścia na zrównoważone źródła energii, takie jak odnawialny wodór, w całej Europie.
Projekt SoutH2 Corridor to wizjonerski korytarz wodorowy o długości 3300 km, łączący Afrykę Północną, Włochy, Austrię i Niemcy. Ma on na celu dostarczanie odnawialnego wodoru do kluczowych europejskich klastrów popytu, zapewniając bezpieczny i zdywersyfikowany szkielet wodorowy. Korytarz ten, będący kluczowym elementem Europejskiego Szkieletu Wodorowego (3), wykorzystuje dużą część rurociągów o zmienionym przeznaczeniu do opłacalnego transportu i wykorzystuje odnawialne źródła energii w Afryce Północnej do konkurencyjnej produkcji wodoru.
Inicjatywa SoutH2 Corridor zyskała poparcie instytucji, a także silne wsparcie ze strony firm z całego łańcucha wartości. W dniu 30 maja 2024 r. Niemcy, Austria i Włochy podpisały wspólną deklarację intencji dotyczącą rozwoju korytarza (4).
Sieć SoutH2 Corridor połączy Afrykę Północną, Włochy, Austrię i Niemcy do 2030 r., umożliwiając dostawy odnawialnego wodoru produkowanego na południu do kluczowych europejskich klastrów popytu. Co ciekawe, ponad 70 procent tej sieci powstanie z przekształconych rurociągów gazu ziemnego, co pokazuje opłacalne i wydajne przejście na infrastrukturę wodorową.
Bogate doświadczenie i wiedza GETEC w zakresie projektów wodorowych, w tym partnerstwo w projektach Hydrogen Valley w Holandii i Competence Center for Green Hydrogen w Szwajcarii, sprawiają, że jest to cenny wkład w projekt HyPipe Bavaria. Park przemysłowy grupy w Emmen jest już przygotowany do konwersji na wodór, z 20-procentową mieszanką wodoru i infrastrukturą już przetestowaną pod kątem 100-procentowego wykorzystania wodoru.
Z ponad dwunastoma tysiącami zakładów wytwarzania energii we Włoszech, Austrii i Niemczech i Polsce, GETEC ma szansę wywrzeć znaczący wpływ na korytarz SoutH2 i szerszą transformację energetyczną w Europie. Partnerstwo to przyczyni się do realizacji celów dywersyfikacji źródeł energii, bezpieczeństwa dostaw i promocji odnawialnych źródeł energii.
„Cieszymy się, że możemy wspierać i przyczyniać się do transformacyjnej inicjatywy SoutH2 Corridor”, powiedziała Rukmini Glanard, dyrektor biznesowy Grupy GETEC. „Naszą misją w GETEC jest rozwijanie innowacyjnych technologii i wspieranie naszych klientów na drodze do zerowej emisji netto. Dołączając do tego projektu, nie tylko wspieramy dywersyfikację źródeł energii, ale także podejmujemy kluczowy krok w kierunku zmniejszenia zależności od paliw kopalnych i osiągnięcia zrównoważonej przyszłości energetycznej”.