Masowa gęstość energii pary wodnej jest zatem znacznie wyższa niż gęstość energii płynnych mediów przenoszących ciepło. Ma to wpływ na koszty eksploatacji, szczególnie w przypadku dużych sieci ciepłowniczych, ponieważ wymagane przepływy masowe muszą być realizowane poprzez pompowanie.
Podczas odbierania energii z płynnego nośnika ciepła jego temperatura spada. Nie jest zatem możliwe odbieranie ciepła z ciepłej wody przy stałej temperaturze. Przy temperaturze zasilania wynoszącej na przykład 90 °C i temperaturze powrotu wynoszącej 70 °C, ciepło jest oddawane w średniej temperaturze 80 °C. Para wodna skrapla się pod ciśnieniem otoczenia w temperaturze około 100 °C. Ciepło skraplania jest oddawane w sposób ciągły przy odpowiedniej temperaturze wrzenia/skraplania, aż do skroplenia całej pary. Ta temperatura zależy od ciśnienia. Pozwala to na dokładne określenie temperatury zasilania cieplnego za pośrednictwem ciśnienia systemowego, co jest ogromną zaletą w wielu procesach przemysłowych. Temperatura zasilania odpowiada zatem wymaganej temperaturze procesowej i jest niższa niż w przypadku gorącej wody. Minimalizuje to straty ciepła i obniża koszty eksploatacji, szczególnie w przypadku długich rurociągów.
Ponadto wymiana ciepła na powierzchni wymiennika ciepła jest stosunkowo wysoka zarówno podczas odparowywania, jak i skraplania. Ma to zalety konstrukcyjne, szczególnie przy projektowaniu odpowiednich wymienników ciepła.
Para technologiczna jako produkt uboczny w przemyśle
Para wodna jest odpowiednim medium roboczym, które jest wykorzystywane w większości procesów parowych do wytwarzania energii elektrycznej. Woda odparowuje pod wysokim ciśnieniem, sprężona para wodna jest rozprężana w turbinie, która dostarcza energię mechaniczną i elektryczną poprzez prądnicę. Para wodna jest następnie skraplana, a pompy zasilające odprowadzają ciekłą wodę z powrotem do parowników. Poprzez odbiór pary z turbiny (turbina parowa upustowa) lub wykorzystanie pary za turbiną (turbina przeciwprężna), na przykład w procesach przemysłowych, można połączyć dostarczanie pary technologicznej z wytwarzaniem energii elektrycznej. Poprzez podwójne wykorzystanie pary można uzyskać wysoki całkowity stopień sprawności. Dzięki korzyściom ekologicznym tzw. skojarzone wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej jest również wspierane politycznie.
Dlaczego para wodna?
Oprócz pary wodnej również oleje organiczne mogą być odparowywane i wykorzystywane jako czynnik roboczy lub nośnik ciepła. Ma to sens, gdy na ciśnienie i temperaturę nakłada się specjalne wymagania. Jednak w większości przypadków jako medium wybierana jest para wodna.
Woda jest jedną z najczęściej występujących substancji na naszej planecie. Właściwości fizyczne zostały dokładnie zbadane i udokumentowane. Doświadczenia z wodą i parą jako nośnikami ciepła i mediami roboczymi sięgają początków rewolucji przemysłowej. Woda jako taka jest stosunkowo tania, całkowicie nietoksyczna dla ludzi i zwierząt, niepalna i łatwa w użyciu.
W GETEC wiemy o parze technologicznej i możliwościach jej wykorzystania wszystko! Zadzwoń i umów się z nami na spotkanie. Wspólnie znajdziemy optymalny scenariusz współpracy.