Kontrakting (contracting – z ang. zawierać umowę) to swego rodzaju forma pośredniczenia w projektach. Tę formę współpracy znaleźć można często w branży energetycznej – firma oferująca usługi kontraktingu jako osoba trzecia bierze udział w inwestycjach – opracowuje koncepcje rozwoju inwestycji dla swojego klienta i finansuje projekt: buduje lub unowocześnia źródło energii, a także je eksploatuje.
Kontrakting dla przemysłu (ESCO*)
Kontrakting – co da Twojej firmie?
Z pewnością dużą zaletą takiej formy współpracy jest wpływający pozytywnie na redukcję kosztów audyt procesów i strumieni energetycznych. Ma on na celu znalezienie optymalnego rozwiązania technicznego i zaimplementowanie go w infrastrukturze energetycznej firmy. GETEC wie, że odpowiednio wykorzystany system nie tylko przyniesie korzyści finansowe, ale także te niemonetyzowane – firma nastawiona na zrównoważony rozwój jest postrzegana jako świadomy wytwórca, dbający o środowisko naturalne.
Dodatkowo GETEC, jako firma która na rynku europejskim działa już prawie 30 lat, posiada obszerną wiedzę ekspercką na temat sposobów zwiększenia efektywności energetycznej, a tym samym redukcji kosztów.
Naszym Klientom oferujemy 3 modele obsługi kontraktingowej do wyboru
Pełny contracting
- GETEC jako Kontraktor planuje, finansuje i realizuje inwestycję energetyczną albo przejmuje istniejącą instalację.
- Kontraktor eksploatuje instalację energetyczną.
- Klient kupuje energię od kontraktora na podstawie wieloletnich umów.
Dzierżawa
- Kontraktor planuje, finansuje i realizuje inwestycję energetyczną albo przejmuje istniejącą instalację energetyczną.
- Klient dzierżawi i sam eksploatuje instalację energetyczną.
Użytkowanie
- Kontraktor planuje i buduje instalację energetyczną.
- Klient finansuje inwestycję i jest jej właścicielem.
- Kontraktor eksploatuje instalację energetyczną w ramach umowy usługowej.
- Klient kupuje energię od kontraktora na podstawie wieloletnich umów.
Znajomość rynku i umiejętność wybierana najlepszych dostawców oraz systemów jest wyjątkowo ważnym elementem każdej inwestycji. Zmniejszenie kosztów dostaw energii, a tym samym niższe koszty produkcji zwiększają rentowność, co ma kluczowe znaczenie dla wyników firmy.
Co więcej, projekty GETEC mogą być realizowane w krótszym czasie i mają wyższą jakość w porównaniu do własnej realizacji – ku satysfakcji klientów, nie zarządzają oni procesami wytwarzania energii, co pozwala im skoncentrować się na podstawowym profilu ich działalności.
Kontrakting ma także tę zaletę, że zapewnia długoterminowe, stabilne i przewidywalne koszty energii, poprzez wykorzystywanie najbardziej opłacalnych paliw.
Jak w praktyce wygląda współpraca?
Dzięki takiej formie współpracy, klienci zostają zwolnieni z kosztów inwestycji, w zamian otrzymując od GETEC gotowy projekt, który zawiera analizę inwestycyjną z harmonogramem realizacji, a także finansowaniem i budową.
Kontrakt na usługi energetyczne z pewnością pomaga identyfikować w przedsiębiorstwie znaczne oszczędności, pozwalając osiągnąć przewagę konkurencyjną w stale postępującym dziś procesie globalizacji. W wyniku oceny potrzebnej infrastruktury czy strumienia energii, GETEC realizuje pomiary wydajności, a także optymalizuje koszty, takie jak zarządzanie obciążeniem energii czy zapobieganie ich skokom. Kontrakting zakłada także dodatkowe działania zlecone przez klienta: systemy konwersji energii lub poszczególnych elementów, a także ich obsługa, serwis, naprawa, konserwacja czy ubezpieczenie.
Zalety techniczne
kontraktingu z GETEC
- audyt procesów i strumieni energetycznych w celu znalezienia optymalnego rozwiązania technicznego
- priorytet dla bezpiecznych – długookresowo – rozwiązań technologicznych
- znajomość rynku i zdolność wybierania najlepszych dostawców
- doświadczenie w eksploatacji i w utrzymaniu ruchu instalacji energetycznych
- możliwość zdalnego kierowania instalacją z centralnej sterowni GETEC
- ryzyko eksploatacji po stronie Kontraktora
- bezpieczeństwo dostaw poparte wieloletnim doświadczeniem
Zalety finansowe
kontraktingu z GETEC
- Klient nie potrzebuje własnego kapitału żeby budować, modernizować albo remontować urządzenia energetyczne.
- nowe urządzenia nie wchodzą do bilansu Klienta
- brak nowych aktywów
- brak dodatkowych kosztów eksploatacji
- zewnętrzne rozliczanie kosztów energii
- Klient nie ponosi ryzyka inwestycji i eksploatacji nowej instalacji energetycznej
- koszty energii są długoterminowo stabilne i bardziej przewidywalne
- zastosowanie nowoczesnych technologii i siły nabywczej Kontraktora wynikającej z jego pozycji rynkowej i efektu skali w zakupie paliw gwarantują Klientowi optymalne ceny energii
* ESCO – Przedsiębiorstwo usług energetycznych (Energy Service Company, w skrócie ESCO lub ESCo) – zgodnie z dyrektywą 2006/32/WE z dnia 5 kwietnia 2006 r. w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych to przedsiębiorstwo świadczące usługi energetyczne lub dostarczające innych środków poprawy efektywności energetycznej w zakładzie lub w pomieszczeniach użytkownika.